Dobre zagniatacze to podstawa
Często producenci szukając dodatków krawieckich takich jak zatrzaski czy nity całą swoją uwagę poświęcają właśnie im – bohaterom pierwszego planu. Zapominają natomiast o niezbędnych, choć niewidocznych z punktu widzenia odbiorcy zagniataczach.
Nawet najlepsze jakościowo zatrzaski, nity, haki spodniowe, czy blaszki nie będą pełnić swoich funkcji jeśli nie zostaną prawidłowo zamonotowane. Do montażu zaś niezbędne są:
- człowiek, który potrafi obsłużyć proces
- zestaw dedykowanych zagniataczy
- praska / napownica
Co ciekawe w najrzadziej problemy są z maszynką do montażu. Problemy z maszynką rozwiązuje zazwyczaj człowiek. Przynajmniej jeśli chodzi o niecentryczne ustawienie maszynki lub niewłaściwą siłę zagniatania.. Jest on też w stanie zaadresować inne problemy, jakie potencjalnie mogą się pojawić np. nieodpowiedni dobór elementów do funkcji jaką mają pełnić (dobór odpowiednich nap to skomplikowana sprawa – dowiedz się o niej więcej). Obszarem, w którym nawet największy specjalista nic nie pomoże jest brak właściwych zagniataczy.
Dlatego tak ważne jest to, by zagniatacze zabywać o tego samego dostawcy, co towar, który ma być montowany. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje, że nie zostaniemy z elementami, których nie jesteśmy w stanie zastować w produkcie. Należy zwrócić uwagę na to, by nabyć pełen zestaw do montażu elementów. Warto to podkreślić, ponieważ w przypadku zatrzasków czteroelementowch pełen zestaw zagniataczy składa sie de facto z kompletu monteżowego do elementów oraz (osobno) zagniatacza do wierzchu (Dowiedz się więcej o odpowiednim dobobrze zagnaitaczy). Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku montażu nitów, zwłacza nitów ozdobnych.
Częste przypadki
Niestety w wielu firmach, gdzie dział zakupów nie dość ściśle współpracuje z działem produkcji dochodzi do sytuacji stresujących i kosztownych sytuacji. Kiedy dział zakupów nabywa zapięcia / nity bez zagniataczy i przekazuje je do szwalni, często okazuje się, że proces produkcyjny nie ma jak wystartować. Szwalnia nie ma możliwości prawidłowego montażu elementów, jeśli niedysponuje dedykowanymi zagniataczami. Produkcja ulega znaczenemu opóźnieniu (o ile uda się kupić odpowiednie zagniatacze) lub modyfikacji. To drugie rozwiązanie niestety też zdarza się relatywnie często: zwłaszcza w przypadkach, gdy dodatki krawieckie zostały zakupione u zagranicznego producenta, który nie prowadzi sprzedaży zagniataczy. Wówczas dobór dedykowanych zagniataczy jest po prostu niemożliwy. Montaż staje się niemożliwy. Produkt trzeba zmodyfikować, zakupić nowe zapięcia do których są dostępne zagniatacze.
Warto uniknąć tych kosztownych błędów i zadbać o narzędzia montażowe od razu, podczas zakupu nap / nitów / haków spodniowych / blaszek.